top of page

Yaşam Koçu

 

 

Bengü Cottrell 1984 yılında Almanya’da dünyaya geldi. İlk öğretim, orta ve lise eğitimini Almanya’da gördü. 2001 yılında Lise Değişim Programı aracılığı ile gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde High School öğrenimi görürken Psikoloji ile tanıştı. Bir yıllık Değişim programını tamamladıktan sonra tekrar Almanya’ya döndü ve Abitur yaparak 2004 yılında mezun oldu. Üniversite eğitimi için Hollanda’yı seçti ve 2008 yılında Maastricht Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ruh Sağlığı Bölümünü başarı ile tamamladı. Ardından Maastricht Üniversitesi Ruh Sağlığı Bilimleri Master Programına devam etti. Lisans ve Yüksek Lisans eğitiminde Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimi aldı.

Cottrell 2010 yılında Türkiyeye yerleştikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda Klinik Psikolog olarak göreve başladı. İki buçuk yıl burada deneyim edindikten sonra 2012-2017 yılları arasında özel bir klinikte Nöropsikiyatri profesörü ile birlikte çalıştı. Ayrıca 2014-2016 yıllarında Lufthansa InTouch Alman Havayolları şirket grubunda şirket psikoloğu olarak görev aldı. Ekim 2017’den bu yana ise kendi özel kliniğinde yaşam koçu ve psikolojik danışman olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Seanslar isteğe bağlı Türkçe, Almanca veya İngilizce olarak yapılabilmektedir.

 

Seanslar:

Seanslarda en önem verdiğim unsur güvendir. Temel taşımızdır. Güven olmadan verim ve başarı elde edilemez. Tüm psikolog-danışan ilişkilerinde olduğu gibi, danışanlarımın bana anlattıkları gizli kalır. Bu noktada belirtmek isterim ki bu sitede paylaşılan anekdotlar, hikayeler hiçbir şekilde isim veya kimliğe özel herhangi başka bir bilgi içermez.

 

İlk seans genellikle danışanımı tanımakla geçer. Yaşadığı sorunlar, ailesi, işi, okul hayatı, çocukluğu, arkadaşlıkları, duygusal ilişkileri, hobileri, kendisini derinden etkileyen yaşam olayları, hepsi ayrı ayrı araştırılır. Danışanımı ne kadar iyi tanırsam o kadar iyi yardımcı olabilirim. İlk etapta danışan hangi malzemeyi sunuyorsa o malzeme ile çalışılır. Genel olarak seanslar devam ettikçe altta yatan asıl sıkıntılar (varsa eğer) ortaya çıkar ve bunun üzerine çalışılır. Seansların ne kadar süreceği kişiden kişiye değişmekte. Bunun için seanslardan beklentiler konuşulur. 4-5 seansta toparlanıp ihtiyaç duymayanlar olduğu gibi, 3-4 yıl devam eden, hayatın her alanıyla ilgili benimle fikir alışverişinde bulunan danışanlarım da mevcut. Seans süreleri 50-60 dk arası olur.

 

bottom of page